checkZaoberám sa tvorbou webových stránok postavených na redakčnom systéme Joomla, ktorý patrí medzi jeden z najobľúbenejších systémov poskytovaných zadarmo.

checkAk už svoje stránky máte a potrebujete ich inovovať, nastupuje redesign webových stránok. Existujúce informácie sa doplnia novými modernými technológiami.

checkPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený.

Termín "rešponzívny dizajn" je relatívne mladý. Americký programátor Ethan Marcotte ho prvýkrát použil vo svojom blogovom článku na "A List Apart" dňa 25. mája 2010.

respZa posledné roky sa stal tento koncept neoddeliteľnou súčasťou repertoáru väčšiny internetových vývojárov a dnes môžeme povedať, že ide prakticky o štandard pre moderné webové stránky.

Dnešní internetoví užívatelia nepoužívajú iba stolné počítače na prístup k internetu. S nárastom popularity mobilných telefónov a tabletov sa stále väčší počet ľudí pripája na webové stránky pomocou týchto zariadení. Internet sa dostáva aj do obývacej izby, kde sú nároky na zobrazenie obsahu opäť úplne odlišné.

Niektoré zdroje uvádzajú, že až polovica prístupov na internetové stránky prebieha prostredníctvom mobilných telefónov.

Ľudia teraz očakávajú rýchly prístup k informáciám kedykoľvek a kdekoľvek sa nachádzajú, a mobilné zariadenia s dátovými tarifami im umožňujú túto slobodu. Dokonca na týchto zariadeniach aj nakupujú. Preto je nevyhnutné, aby sa webové stránky prispôsobili týmto zariadeniam, ak chcete na internete úspešne pôsobiť.

ZÁSADY RESPONZÍVNEHO DIZAJNU

Rešponzívny dizajn sa opiera o niekoľko kľúčových pravidiel.

Relatívne šírky objektov: V rešponzívnom dizajne sa šírka objektov nešpecifikuje v pixeloch, ale v percentách. Táto prax je logická, pretože web nie je zameraný na konkrétne rozlíšenie, ale na prispôsobenie sa rozlíšeniu používateľovho zariadenia. Šírka celej webovej stránky sa určí ako percento z celkovej šírky prehliadača a vnorené prvky získavajú percentuálnu šírku na základe rodičovského elementu, v ktorom sa nachádzajú.

Rozloženie elementov na stránke: Každá webová stránka sa skladá z rôznych blokov. Hlavné komponenty zahŕňajú hlavičku, telo a pätičku. Tieto obsahujú ďalšie prvky, ako napríklad hlavné menu, jazykové prepínače, hlavný obsahový blok a bočný panel. Rozmiestnenie týchto blokov sa prispôsobuje rozlíšeniu prehliadača. Bloky, ktoré sú na veľkom obrazovke vedľa seba, sa na mobilnom zariadení zobrazujú pod sebou. Týmto sa minimalizuje potreba posúvania obsahu do strán.

Veľkosti obrázkov: Správne zobrazenie obrázkov na rôznych zariadeniach s rôznou kvalitou pripojenia môže byť komplikované. Na počítači s rýchlym pripojením chcete zobrazovať obrázky vo vysokom rozlíšení. Naopak, na mobilnom telefóne s obmedzeným pripojením by ste mali preferovať menšie obrázky. Je dôležité, aby sa obrázky zmenšili ešte predtým, ako sa pošlú na zariadenie, aby sa minimalizoval prenos dát. V praxi sa často používajú rôzne verzie obrázkov s rôznymi rozlíšeniami, pričom prehliadač si automaticky vyberie vhodnú verziu na základe zariadenia.

Ovládanie webových stránok: Aj keď ovládanie stránky nepatrí priamo pod rešponzívny dizajn, môže výrazne ovplyvniť používateľský zážitok. Problémy môžu nastať pri ovládaní na dotykových zariadeniach alebo pri stláčaní tlačidiel s malými rozmermi. Takéto problémy môžu odvádzať návštevníkov od vašich stránok. Tieto problémy je však možné riešiť pomocou natívnych ovládacích prvkov, ktoré sú vhodné pre dané zariadenie.


MOBILNÝ PREHĽADAČ FIREFOX

Inou možnosťou, ako optimalizovať webové stránky pre mobilné zariadenia, je vytvoriť tzv. "mobilnú verziu" stránky. Toto je v podstate oddelená verzia stránky, ktorá sa zvyčajne hostí na subdoméne m.domena.sk. Pri rešponzívnom dizajne prehliadač jednoducho stiahne rovnakú stránku z servera a zobrazí ju rôznymi spôsobmi. V prípade mobilnej verzie sa kód poskytovaný zo servera môže výrazne líšiť, často s absenciou niektorých funkcií.

responzívny dizajn

Táto metóda je užitočná pre komplexné webové stránky, ako sú spravodajské portály alebo náročné aplikácie, pre ktoré by bolo náročné vytvoriť jednu univerzálnu verziu s rešponzívnym dizajnom. Je dôležité jasne definovať rozdiely medzi klasickou desktopovou verziou a mobilnou verziou stránky.

Napriek tomu, že rozdelenie medzi desktopovou a mobilnou verziou môže byť vhodné pre niektoré prípady, nie je ideálne pre všetky zariadenia. Rastúci počet rôznych typov zariadení nás vedie k presvedčeniu, že správny dizajn by mal byť použiteľný na všetkých platformách. Iba tak môžete zabezpečiť, že neodradiate potenciálnych návštevníkov od vašich stránok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakčný systém

check red colorCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to virtuálny server - VPS

check red colorPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál" , v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky . Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje , bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

check red colorSkôr platilo, že použiť zabezpečené pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Čo je to doména

check red colorDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

check red colorUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Analýza návštevníkov

check red colorPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

Výroba webových stránokSpolu premeníme vašu digitálnu predstavu na realitu...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo


Spolu zmeníme Vašu predstavu na webovú skutočnosť...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo

© Marek Sarvas - tvorba, web, stránok, výroba, internetovej, stránky, webmaster
Kontakt: info@websluzba.eu | Tel: +421 949 643 043

created by: Marek Sarvas

 


TEMU - E-SHOP

temu icon logo