checkZaoberám sa tvorbou webových stránok postavených na redakčnom systéme Joomla, ktorý patrí medzi jeden z najobľúbenejších systémov poskytovaných zadarmo.

checkAk už svoje stránky máte a potrebujete ich inovovať, nastupuje redesign webových stránok. Existujúce informácie sa doplnia novými modernými technológiami.

checkPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený.

Joomla patrí medzi najrozšírenejšie redakčné systémy pre správu webových stránok na svete. Základný tím niekoľkých desiatok vývojárov neustále vylepšuje jej jadro, pridávajú nové technológie a zabezpečenie. Ďalších desaťtisíce vývojárov a prispievateľov pridáva rôzne rozšírenia a doplnky pre Joomlu. Aj laik dokáže s Joomlou jednoducho upravovať web bez špeciálnych znalostí. Rýchlo sa v nej môžeš zorientovať.

 

web sluzba blog 44

Pracujem s Joomlou a vyvíjame weby už od roku 2003, už som o nej veľa krát písal.

Joomla! – výhody Hneď na začiatku tohto článku uvedieme benefity Joomly, ktoré považujeme za kľúčové... Redakčný systém Joomla:

 • nemá žiadnu platenú licenciu, je vytvorený pod licenciou GNU GPL = je zadarmo
 • je rozširiteľný kedykoľvek v budúcnosti obsahovo aj funkčne – existuje pre neho viac ako 6 000 rozšírení (komponenty/moduly/pluginy), často zadarmo alebo za malý poplatok
 • je jednoduché naučiť sa s ním pracovať a pridávať novinky/produkty/fotografie/… (zvládne to aj sekretárka)
 • je jedným z najrozšírenejších redakčných systémov s intuitívnym a jednoduchým spravovaním, vhodný aj pre rozsiahlejšie projekty
 • správa používateľov umožňuje každému priradiť rôzne práva k editácii obsahu, čím sa bráni prípadným chybám menej skúsených používateľov
 • neustále sa zdokonaluje a vyvíja (od roku 2007 prešla mnohými verziami, aktuálne v roku 2021 vyšla verzia 4.0) + pridávajú sa bezpečnostné aktualizácie a vylepšujúce skripty a metódy
 • zálohovanie databázy alebo celej prezentácie je možné prostredníctvom nástrojov redakčného systému – zálohy sú potom k dispozícii na stiahnutie z administrátorského rozhrania
 • umožňuje vytvoriť responzívny dizajn pre dobré zobrazenie na mobiloch/tabletoch/veľkých PC
 • veľmi jednoducho môžeš zmeniť kompletnú grafiku celej stránky bez nutnosti prepracovávať články a funkcionalitu (len zmenou grafickej šablóny) – využíva metódu MVC
 • podľa licenčných podmienok je finálna práca majetkom objednávateľa => je možné kedykoľvek preniesť správu na inú spoločnosť alebo ju vykonávať vlastnými silami = nie si viazaný na jedného dodávateľa a môžeš ľahko prejsť k inému
 • je možné ho prevádzkovať na bežných webových serveroch (Linux, PHP, MySQL, ale aj Microsoft serveroch) … a oveľa viac :-)

Prečo odporúčam využiť Joomlu + rozširujúce komponenty a moduly?

Pretože je to výrazne lacnejšie riešenie, než všetko vytvárať a programovať od začiatku = využijeme už naprogramované riešenia. Získanie CMS Joomla!, vrátane väčšiny rozširujúcich modulov, komponentov, pluginov a ďalších nástrojov, pre Vás zabezpečím.

Postarám sa o inštaláciu, nastavenie a spustenie priamo na Vašom webe.

 Nainštalujem CMS Joomla! (najnovšiu aktuálnu verziu) na vybranú doménu

Plne responzívna šablóna je dôležitá, aby sa web zobrazoval správne aj na mobilných zariadeniach

V rámci redakčného systému spustím všetky potrebné komponenty na rozšírenie funkcionality

Šablóna a menu vytvoria základ celej budúcej stránky

Čo všetko môžem v Joomle editovať a upravovať?

Editorové prostredie Joomly je veľmi podobné klasickým textovým editorom. Jednoducho napíšete článok alebo iný text podobne ako vo Wordu, vytvoríte digitálny archív pre uloženie všetkých súborov a obrázkové galérie. Môžete pridať aj kontaktný formulár, mapu na kontakt, vyhľadávač, prihlasovacie okno, diskusné fórum, chat a ďalšie doplnky. E-shop je samostatná časť stránky, ktorá sa tvorí samostatne pre niektoré weby. Rovnako aj nástroje na správu zložitejších projektov a úloh alebo e-learning (vzdelávací program).

web sluzba blog 53
web sluzba blog 77

Redakčný systém Joomla! používajú aj veľmi významné spoločnosti (televízne kanály, univerzity, medzinárodné reťazce reštaurácií). Niektoré banky využívajú Joomlu pre backendovú (neverejnú) sieť. Redakčný systém Joomla! sa okrem bežných webových stránok používa aj pre systémy na riadenie majetku alebo napríklad rezervačné systémy a komplexné firemné adresáre.

Za koľko sa dá získať Joomla! licencia a na aký čas?

Mám pre Vás dobrú správu. Ide o tzv. slobodný a otvorený softvér, počiatočná verzia je zadarmo. Keď sa rozhodnete pre redakčný systém Joomla!, ktorý Vám uľahčí administráciu a úpravy webu aj do budúcnosti, zaplate nám iba za práce súvisiace s inštaláciou a individuálnym nastavením, prípadne tvorbou štruktúry, menu a vložením obsahu. Neskôr Vám môžeme rozšíriť Joomlu o ďalšie funkcie. S číslami verzí nemusíte lamať hlavu. Nainštalujeme Vám najnovšiu možnú verziu, ktorá bude kompatibilná so všetkými ostatnými použitými komponentami a grafikou, aby nedošlo k prípadnému narušeniu funkcionality webu. Každá verzia Joomly má zabezpečenú technickú podporu tvorcov na dva roky od jej vydania. Kedykoľvek je možné upgradovať na novú verziu. To by nemalo mať vplyv na žiadne predchádzajúce nastavenia v CMS Joomla!.

Joomla! je opensource, ktorý sa vyvíja od roku 2005 ako nástupca CMS Mambo.

Jadro CMS Joomla! je vytvorené na frameworku Joomla! Platform, ktorý pre vývoj Extensions využívajú tisíce programátorov po celom svete – aj u nás vo firme a v celej SR existuje cca 8 000 rozšírení Joomly, ktoré obohacujú Joomlu o ďalšie funkcie – zjednodušene povedané, weby v Joomle sa skôr skladajú dohromady, než aby sa programovali; my však máme programátora, ktorý dokáže v Joomle napísať aj veľké komponenty základný jazyk je PHP (teraz vo verzii 7.2 a vyššej) a databáza môže byť MySQL, Postgre alebo Oracle objektové riešenie je samozrejmosť a využitie MVC modelu tiež; to umožňuje v budúcnosti napríklad zmeniť grafické vyhotovenie bez toho, aby sa museli znovu napĺňať dáta alebo preprogramovávať funkčnosť; je tiež možné používať viacero grafických šablón pre rôzne stránky Joomla! je moderná, modulárna a ľahko kedykoľvek rozšíriteľná funkciami aj obsahom.

Je možné v nej tvoriť stredné aj skutočne veľké weby. Vieme optimalizovať Joomlu na rýchlosť aj funkčnosť. Mám pre ňu zakúpené rôzne komponenty, moduly a pluginy, vrátane tých, ktoré Joomlu zabezpečia viac. Niektorí môžu mať názor, že Joomla! je „dieravá“ a pomalá – áno, to bývalo, ale je to aj tým, že Joomlu prevádzkuje veľa amatérov, ktorí ju nezabezpečia, a preto ju hackeři ľahko zneužijú na roznášanie vírusov. Ja s Joomlou pracujem približne 18 rokov a naučil som sa ju zabezpečiť a optimalizovať, aby v nej rýchlo pracovali aj veľké weby s návštevnosťou 1 000 ľudí denne a viac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakčný systém

check red colorCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to virtuálny server - VPS

check red colorPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál" , v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky . Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje , bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

check red colorSkôr platilo, že použiť zabezpečené pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Čo je to doména

check red colorDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

check red colorUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Analýza návštevníkov

check red colorPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

Výroba webových stránokSpolu premeníme vašu digitálnu predstavu na realitu...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo


Spolu zmeníme Vašu predstavu na webovú skutočnosť...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo

© Marek Sarvas - tvorba, web, stránok, výroba, internetovej, stránky, webmaster
Kontakt: info@websluzba.eu | Tel: +421 949 643 043

created by: Marek Sarvas

 


TEMU - E-SHOP

temu icon logo