checkZaoberám sa tvorbou webových stránok postavených na redakčnom systéme Joomla, ktorý patrí medzi jeden z najobľúbenejších systémov poskytovaných zadarmo.

checkAk už svoje stránky máte a potrebujete ich inovovať, nastupuje redesign webových stránok. Existujúce informácie sa doplnia novými modernými technológiami.

checkPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený.

V dnešnej dobe sa v oblasti softvérového vývoja stretávame s pojmom "Open Source" (často označovaný aj ako "open-source" alebo "slobodný software"). Tento koncept prináša revolučný prístup k tvorbe softvéru, kde zdrojový kód je verejne prístupný a dostupný pre vývojárov na celom svete. Open source projekty ponúkajú neobmedzený potenciál pre inovácie, spoluprácu a šírenie know-how. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo presne je open source softvér a aký význam má v dnešnom dynamickom svete programovania.

web sluzby a vyroba web stranok 86Definícia Open Source

Open source softvér je označením pre softvérové programy, ktorých základný zdrojový kód bol sprístupnený verejnosti bezplatne. Títo vývojári majú slobodu nielen študovať tento kód, ale aj ho upravovať podľa svojich potrieb. Týmto spôsobom môžu vývojári prispieť k ďalšiemu vylepšovaniu a rozširovaniu softvéru. Skutočná krása open source spočíva v jeho komunitárnom charaktere - všetci môžu prispieť, diskutovať a spolupracovať na zdokonalení programu.

Základné Princípy Open Source

Open source softvér sa riadi niekoľkými základnými princípmi, ktoré mu dodávajú jeho charakteristický charakter:

  1. Voľnosť Skúmania: Každý má právo skúmať zdrojový kód a pochopiť, ako program funguje.

  2. Voľnosť Modifikácie: Každý má právo upravovať zdrojový kód tak, aby vyhovoval jeho potrebám. To umožňuje prispôsobenie softvéru konkrétnym požiadavkám.

  3. Voľnosť Distribúcie: Upravený alebo neupravený softvér môže byť ďalej šírený bez obmedzení.

  4. Voľnosť Spolupráce: Komunita vývojárov môže spolupracovať na zdokonalení softvéru a zdieľaní nápadov.

Open Source Initiative a Licencie

Organizácia Open Source Initiative (OSI) zohrala dôležitú úlohu pri definovaní a certifikácii licencií pre open source softvér. Licencie stanovujú pravidlá a podmienky, pod ktorými môže byť softvér používaný, upravovaný a distribuovaný. Populárne licencie zahŕňajú GNU General Public License (GPL), Apache License, MIT License a mnoho ďalších.

Príklady Open Source Projektov

Medzi najvýznamnejšie open source projekty patrí vývoj operačného systému Linux a rôznych distribúcií, ktoré sú vyvinuté pre rôzne typy používateľov. Distribúcie ako Ubuntu, Debian, Fedora a ďalšie, umožňujú jednoduchú a prispôsobiteľnú skúsenosť pre rôzne potreby.

Ďalším dôležitým príkladom je balík kancelárskych aplikácií OpenOffice.org a jeho odnož LibreOffice.org. Tieto aplikácie poskytujú plnohodnotnú alternatívu k komerčným riešeniam ako Microsoft Office. To dokazuje, že open source môže byť silnou konkurenciou aj v oblasti kancelárskeho softvéru.

Open source softvér prináša nový spôsob myslenia do sveta softvérového vývoja. Jeho princípy voľnosti, spolupráce a inovácie umožňujú vývojárom prispievať k celosvetovej komunite a zdieľať vedomosti. Projekty ako Linux a LibreOffice sú jasnými príkladmi toho, ako open source môže formovať technologickú krajinu a ponúknuť kvalitné alternatívy pre komerčné riešenia. Otvorený prístup kódu nám ukazuje, že softvér patrí všetkým a spoločne môžeme dosiahnuť viac.

 

Open source

 

Otvorený kód často zároveň implikuje distribúciu finálnych programov bezplatne. Táto konkrétna skupina otvoreného zdrojového softvéru sa nazýva slobodný softvér, a väčšinou je vyvíjaná komunitou dobrovoľníkov. V prípade, že komerčné organizácie vyvíjajú softvér pod slobodnou licenciou (alebo aspoň koordinujú jeho vývoj), zvyčajne získavajú zisk z pridružených služieb (napríklad podpora), a nie zo samotnej predaje softvéru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakčný systém

check red colorCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to virtuálny server - VPS

check red colorPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál" , v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky . Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje , bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

check red colorSkôr platilo, že použiť zabezpečené pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Čo je to doména

check red colorDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

check red colorUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Analýza návštevníkov

check red colorPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.


 


 

Výroba webových stránokSpolu premeníme vašu digitálnu predstavu na realitu...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo


Spolu zmeníme Vašu predstavu na webovú skutočnosť...

facebook logoMastodon logoTwitter logoLinkedIn logo

© Marek Sarvas - tvorba, web, stránok, výroba, internetovej, stránky, webmaster
Kontakt: info@websluzba.eu | Tel: +421 949 643 043

created by: Marek Sarvas

 


TEMU - E-SHOP

temu icon logo